Hakkımızda

mb-microtec ag, İsviçre’nin başkenti Bern’in sınırları içerisindeki Niederwangen kasabasında 80 çalışanı ile faaliyet gösteren bir aile şirketidir.
mb-microtec ag global piyasa için yüksek teknoloji mikro sistemler üretmektedir.
Uzmanlarımız, müşterilerimiz ve kendimiz için geleceğin çözümlerini oluşturmak üzere sürekli çalışmaktadırlar.
mb-microtec ag’nin temel uzmanlık alanları:

  • Trityum Güvenli Kullanımı,
  • Mikrosistemlerin işlenmesi ve montajı,
  • Mikro Cam Parçaların Lazerle sızdırmazlık işlemi,
  • (Gaz Tritium Işık Kaynakları) GTLS Mühendisliği / fiber optik parçalar

mbm-office

TARİHÇE

1918 – 1935

mb-microtec ag‘nin geçmişi Walter Merz ile Albert Bentelli’nin 1918 yılında Merz & Bentelli AG firmasını kurmaları ile başlamaktadır. Başlangıçta karanlıkta parlayan boyanın üretimi ve pazarlaması üzerine yoğunlaştılar. 1920’lerde radyum boya revaçta olup genelde saat ve belirli aygıtlarda kullanılmaktaydı. Hammadde o dönemdeki tek kaynak sağlayıcı olan ve Paris’te bulunan Marie Curie idi.

Madam Curie imzalı Hammadde Sertifikası

Madam Curie imzalı Hammadde Sertifikası

1935 – 1965

2. Dünya savaşı sonrası lüks tüketim maddeleri arasında bulunan saatlerin satışlarında düşüş dolayısı ile iki kurucumuz alternatif bir piyasa bulma arayışına girdiler. Boyayı karıştırmakta kullandıkları kendi ürettikleri bir tür verniği başka bir biçimde kullanmaya karar verdiler. Bu ürün artık kağıt yapıştırmak için kullanılacaktı. Bu yapıştırıcı büyük bir başarı elde etti ve ana uğraş haline geldi. Karanlıkta parlayan boya işi de strontium, carbon 14 ve trityum boya gibi yeni ürünler ile gelişmeye devam etti.

1965ten günümüze

1965 yılına doğru radyasyon güvenliğinin önemi arttıkça Trityum boyanın kolay parçalanır olması, oksitlenmesi ve su ile temasında insan sağlığına olan zararı ve vücudun bunu kolayca emebilmesi gibi dezavantajları ortaya çıkmaya başladı. Bunun sonucunda trityumun gaz formunda güvenilir ve hermetik olarak hapsedilip kullanılabildiği GTLS tüpler geliştirilmiştir.

Bu gelişimin olumlu bir yan etkisi ise oksidasyonun olmaması nedeni ile ürünün yaşam süresi artmış ve parlaklık 100 misli artmıştır. Cam haznelerin boyutlarının da küçülmesi de bu tüpleri, saat kadranları ve Savunma sanayinde kullanım (nişangah vb.) için ideal hale getirmiştir.

Savunma Sanayi, trigalight® ların geçmişten günümüze en geniş olarak kullanıldıkları sektör olmuştur.